הזמנת מונית Taxipool » בלוג מוניות » מידע לנהג מונית » ביטוח מונית – כמה עולה ביטוח למוניות, איך עובדים ביטוחי רכבים אלו ועוד מידע

ביטוח מונית – כמה עולה ביטוח למוניות, איך עובדים ביטוחי רכבים אלו ועוד מידע

נהגי מוניות שרוצים לבטח את הרכב שלהם, צריכים להכיר את שירות ביטוח מונית, שהוא ביטוח לרכב (חובה, צד ג' או מקיף) כמו לרכב רגיל, אבל קצת יותר מורכב. כדי להבין איך מה ולמה, צריך להכיר כמה דברים קודם כל.

הנה הכל.

מהו ביטוח מונית?

ביטוח מונית או ביטוח לרכבי מוניות, הוא ביטוח רכב (ביטוח חובה, ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף) אשר עושים עבור למוניות. ביטוח חובה הוא ביטוח המכסה מפני נזקי גוף, ביטוח צד ג' מכסה נזקי רכוש לצד שלישי, וביטוח מקיף כולל כיסוי נזקי רכוש גם לצד שלישי וגם למבוטח עצמו. הביטוחים עשויים לכלול הרחבות נוספות.

ביטוח מונית יכול להיות למונית ספיישל, שהיא מונית בנסיעה מיוחדת, רכב להסעת נוסעים המחייב דרגת רישיון נהיגה ציבורי. ביטוח זה יכול להיות גם למונית שירות, שהוא מעין מיניבוס להסעת נושאים שלא בנסיעה מיוחדת.

ביטוח מונית שונה מאשר ביטוח לרכבים שאינם מוניות, בגלל כמה סיבות וגורמי סיכון שמחשבות חברות לביטוח, כמו: שעות נסיעה, בטיחות, בלאי ועוד.

מונית מול רכב פרטי

מוניות שונות מאשר רכבים פרטיים, בשל כך שיש לו 2 ייעודים עיקריים בשונה מאשר ייעוד אחד עיקרי לרכבים פרטיים.

רכבים פרטיים נועדו לשימוש פרטי או עסקי כמו נסיעה לעבודה, נסיעות משפחתיות ועוד. אולם גם מונית יכולה להוות שימוש עיקרי זה שהינו נסיעה פרטית של נהג המונית בעצמו, אבל בנוסף יש לו גם שימוש להסעת נוסעים בשכר או העברת חבילות ממקום למקום.

למוניות יש יותר קילומטראז' ביחס לרכבים פרטיים וכך נוצר מצב של בלאי חלפים ותיקונים לרכב המונית. אלא שסך הקילומראז' גם משפיע על משך חיי הרכב ועל המחירון שלו.

גורמי סיכון שמשפיעים ביטוח מוניות

בגלל השימוש השני העיקר של רכבי מוניות, נוצרים מצבים של גורמי סיכון נוספים.

מוניות נמצאות רוב שעות העבודה על הכביש, גם בכבישים עירוניים וגם בכבישים בינעירוניים, כמות שעות העבודה של הנהג ושל נסיעת רכב המונית מהווה סיכון בפני עצמו. לרכבי מונית יש יותר סיכויים להיות מעורבים בתאונה בשל כמות שעות העבודה והנסיעה בכבישים.

כפי שנכתב מקודם, למוניות יש יותר בלאי מאשר לרכב פרטי ממוצע, ובכך השפעה על רמת הבטיחות של הרכב קטנה.

מעבר לבלאי, כמות שעות העבודה של הנהג עצמו עשויה להיות סיכון ומצד שני סיכוי. הסיכון שהוא שיש יותר עייפות לנהג בשל שעות עבודה ממושכות, ומצד אחר הסיכוי הוא שנהגי מוניות מנוסים יותר בגלל אותה סיבה.

נהג מונית עשוי לנסוע גם למרחקים ארוכים יותר ולעיתים להיחשף לפגיעות לא רק ברכב, אלא גם חשיפה לפגיעה פיזית בו או בפרנסתו באותה משמרת.

המוניות יכולות להיות גם מוקד אשר עליהן ירצו להשתלט ולתקוף את הנהג באיומים על מנת לסלק אותו ואף לגנוב את הרכב.

מחיר ביטוח מונית

כפי שכתוב מקודם, יש גורמי סיכון רבים שמשפיעים על ביטוח המונית. המשמעות היא שרמת הסיכון של מונית גבוהה יותר מאשר רכב פרטי ממוצע, ולכן צפוי לכך שהמחיר יהיה גבוה משמעותית מאשר רכבים פרטיים.

הפער במחירי הביטוח מתייחס הן במסגרת ביטוח חובה (נזקי גוף) והן במסגרת ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף (נזקי רכוש).

לפי מידע, מחיר ביטוח לרכב מונית עשוי להיות כפול או משולש בהשוואה למחיר ביטוח רכב פרטי רגיל.

רכישת ביטוח מונית

אמנם מונית נחשבת תחבורה ציבורית ונהג מונית חייב להיות עם רישיון דרגה D1 לרכב ציבורי. אך, בתקנות התעבורה המונית נחשבת כלי רכב נוסעים כדוגמת רכב פרטי.

לפיכך, אין ביטוח ייעודי לרכבי מוניות, אלא יש הרחבה ותוספת של כיסוי מונית. במילים אחרות, ביטוח מונית הוא ביטוח כמו לרכב פרטי עם תוספות והרחבות של רכבי מונית.