הזמנת מונית Taxipool » בלוג מוניות » מידע לנוסע » מחיר הדלק לחודש הבא – הכל על מחיר דלק עדכני ואופן החישוב

מחיר הדלק לחודש הבא – הכל על מחיר דלק עדכני ואופן החישוב

מחיר הדלק משפיע מאוד על ההוצאות שלנו בנסיעה בכלי רכב וכמובן הוא מהווה משתנה הכרחי שמשפיע על מחיר נסיעה במונית. בישראל מחיר הדלק המפוקח על ידי המדינה הוא מחיר בנזין, ולא מחיר הסולר.

כדי להסביר טוב יותר, הכתבה הזו תסביר אילו מחירים בפיקוח ומה מבנה מחיר הדלק (בנזין אוקטן 95) בהתאם לצו, מהם המחירים העדכניים וההיסטוריים ומידע חשוב נוסף.

מהו מחיר הדלק?

מחיר דלק הוא מחיר בעד הוצאת אנרגיה עבור כלי תחבורה למינהם, ובפרט רכבים פרטיים ואף מוניות שירות או מוניות ספיישל (מונית מיוחדת). מכיוון שדלק הוא אמצעי להפעלת מנועים עבור כל סוגי כלי רכב, הוא יכול להיות מפורש באופן שונה עבור כל אדם. מי שיש לו רכב מונע בנזין יכול לפרש זאת בתור בנזין, מי שבעל רכב המונע סולר, יכול לפרש זאת כך.

בעבר היו כל מחירי הדלק מפוקחים על ידי המדינה, כיום יש פחות פיקוח, עקב שינויים ממשלתיים כאלו ואחרים. למעשה המחיר העיקרי שמפוקח לצרכן כיום הוא מחיר דלק שהוא בנזין 95 אוקטן. גם זפת ומזוט כבד מפוקחים, אך במחירים יצרניים.

מנגד, מחיר הסולר לתחבורה או להסקה, מזול קל, נפט, קרוסין ואפילו גז בישול רגיל, אינם מפוקחים על ידי המדינה.

רוב מחירי הדלק מתעדכנים בחצות הלילה שבין סוף חודש אחד לבין תחילת החודש העוקב, בתנאי שמדובר על יום עבודה. אם המועד נופל על חג או שבת, אז העדכון יהיה עם תום החג או השבת.

מחירי הדלק בישראל

הנה טבלה שמציגה את מחירי הדלק (בנזין 95 אוקטן) בישראל בתקופה האחרונה:

נוסף על המחיר המירבי (מקסימלי), שהוא כאמור בשירות עצמי, אפשר לגבות גם תוספת על שירות מלא, כלומר תוספת כספית אם מתדלק מבצע את פעולת התדלוק עבור הלקוח. התוספת היא 21 אגורות לליטר כולל מע"מ, ובלי מע"מ התוספת היא 18 אגורות.

נכים שיש להם תג חניה לנכה, זכאים לקבל שירות מלא עם מתדלק, ללא התוספת. כלומר הם זכאים לקבל את המחיר בשירות עצמי.

מרכיבי מחיר הדלק

  • מחיר שער מירבי של בית זיקוק – מחיר שבית זיקוק מוכר לתחנות הדלק. המחיר נקבע על פי מחיר הדלק באירופה במכפלת שער החליפין בישראל.
  • בלו על דלק – מס שהמדינה מטילה על מוצרים לא בריאים כמו אלכוהול, סיגריות, דלק וכד'.
  • מרווח השיווק – הוצאות השיווק של חברות תחנות הדלק המפוקחות על ידי המדינה.
  • מס ערך מוסף – מס שהמדינה מטילה על כלל המוצרים והשירותים במדינה, למעט באזור אילת.

הנה המחירים של דלק מסוג בנזין 95 אוקטן בתקופה האחרונה בקישור זה.